Amblas avatakse Artur Sirgu ausammas

Tiit Reinberg
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Foto: Mälestusselts Artur Sirk/Facebook

Artur Sirgu ausamba avamine leiab aset 25. septembril kell 12 Amblas, Valguse tee 2.

See toimub sümboolsel päeval, kui möödub 118 aastat Sirgu sünnist. 1900. aastal nägi ilmavalgust tulevane vabadussõjalane ja poliitiline juht. Sirk sündis Ambla kihelkonnas Pruuna külas Sepa talus ja seetõttu leiab ausammas koha just tema kodukandis Ambla koguduse pastoraadi ees paikneval tammedega kaunistatud rohealal. 
Ausamba rajamist korraldanud SA Mälestusselts „Artur Sirk“ juhatuse liikme Jaak Madisoni sõnul on tegemist märgilise verstapostiga Eesti ajaloos.  „Artur Sirk oli üks suurimaid rahvajuhte, kes kunagi Eesti poliitikat ja tulevikku on mõjutanud. Veel tänase päevani, ligi sajand hiljem, tekitavad vabadussõjalased poleemikat nende jaoks, kes üritavad õigustada 1934. aastal 12. märtsil Konstantin Pätsi, Johan Laidoneri ja August Rei poolt teostatud riigipööret. Lõpuks saab väärilise mälestuskoha ka Sirk, keda on tahtlikult üritatud unustuse hõlma lükata ja tema panust iseseisva Eesti arengusse olematuks teha,“ lausus Madison.
Madison lisas, et see sündmus saab olema üheks teetähiseks meie ajaloo mõistmisel:
„Me oleme kartnud tunnistada tehtud vigu ja selle nimel on üritatud halvustada ja mõnitada mehi, kes sõdisid oma elu hinnaga Vabadussõjas ja pärast pidid korrumpeerunud poliitikute pärast looma Vabadussõjalaste Liidu. Nad üritasid juhtida Eestit taas õigetele rööbastele, kuid see üritus löödi puruks oma koha pärast muretsevate riigijuhtide poolt, mis omakorda lõppes tõenäoliselt Sirgu poliitilise mõrvaga 1937. aastal.“

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles